http://www.flickr.com/photos/jetuma/5481281203/
Veckans tema för Fotosöndag är ”Giftfri”.
En utmaning från Mona Wallin (@monawallin) på Naturskyddsföreningen som behöver bilder i sitt arbete med att synliggöra hur vi människor förstör vår miljö och indirekt förstör oss själva med gifter i olika former.
Under helgen har jag funderat en del runt hur jag skulle kunna illustrera en bild som passar temat och som jag själv känner och vill stå för.
Idéer som jag haft är: blommor i glasburkar, tulpaner i avgasröret på min bil, burkar med giftstämplar men med innehåll som illustrerar motsatsen etc.
Det slutade ändå med att att jag skapade en bild som illustrerar ett större perspektiv, och som ska återspegla att vi alla måste ta ett större ansvar för jorden vi lever på och som vi ska lämna över till våra barn, barnbarn osv.
Bilderna finns som vanligt också på mitt konto på flickr och är naturligtvis uppladdad i
gruppen för fotosöndag.
En reaktion till “Our Beloved Earth”