Into the Great Wide Open


Into the Great Wide Open

”Into the Great Wide Open” (finns också på flickr)

Framför oss ligger ett orört vinterlandskap när vi tittar ut över isen bort mot horisonten.

Solen hittar ibland luckor bland molnen och det blir en lekfull kamp mellan skugga och ljus som öppnar upp stora ljuskorridorer framför våra fötter och ibland hamnar vi i strålkastarljuset för att strax efter hamna i skugga.

Avsaknaden av avtryck och närvaro från andra människor, ger en dubbel känsla av ensamhet och oändlighet som både är mäktig men också lite skrämmande.

Jag känner mig liten i det öppna landskapet, samtidigt som upplevelsen är storslagen och fylld med möjligheter när vi omfamnas av naturen.

Som livet i sig; Storslaget och fyllt med möjligheter – The sky’s the limit!

”Into the Great Wide Open” är också ett album och en låt med Tom Petty & the Heartbreakers (från 1991), som också blev gruppens sista skiva. Albumet innehåller för övrigt också en av mina absoluta favoritlåtar – ”Learning to Fly”.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close