Fria fåglar flyger
Plötsligt lyfter hela flocken ifrån trädet och tillsammans flyger fåglarna som om de satt ihop, men ändå som en rörlig massa i frihet.
Samtidigt går solen ner i horisonten och sprider en fin stämning över kvällen med vackra svala blå toner, där månen nu lyser tillsammans med några glimmrande stjänor som har tänts på himlavalvet.
Nu vänder flocken på flera hundra fåglar tvärt och susar tätt över mitt huvud, viker av och delar upp sig i två grupper för att strax smälta ihop till en enhet igen.
Det är ett skådesspel som andas frihet och lekfullhet, det är fint och jag är glad att jag stannande till och tog mig tid att uppleva föreställningen.
Snart landar de igen och fyller trädet bredvid mig, då tackar jag för mig, hoppar in i bilen och kör hem med en känsla av frihet inom mig.