Trappa upp eller ner


Trappa upp eller nerTrappa upp eller ner

Plötsligt stegar kvinnan i rask takt nerför den långa trappan.

Det är kväll i Stockholm och jag är ute på en kvällspromenad genom staden för att få lite luft, efter en lång arbetsdag fylld med seminarier.

Jag promenerar ner för Kungsgatan, när jag ser trapporna upp mot Malmskillnadsgatan och inser att det här kan bli en bra bild och en passande tolkning för Fotosöndag som den här vecka har tema ”Riktning”.

Jag står och väntar en stund och hoppas att någon kliva in i trappan och fylla bilden med liv, och efter några minuter ser jag kvinnan som snabbt kommer ner mot mig och jag knäpper min bild.

Kvällen och mörkret är ljusförhållanden som gör det svårt för min lilla kompaktkamera att exponera bilden bra, men trots ett ”tråkigt” brus gillar jag kompositionen och resultatet.

”Trappa upp eller ner” – Är min tolkning till Fotosöndag och finns också uppladdad på mitt flickr-konto.

Att bilden också blev en så kallad ”Explore” på flickr och har visats över 8.000 gånger under dagen är naturligtvis en rolig bonus.

Om du vill veta mer om vad ”Explore” är, kan du läsa ett av mina äldre blogginlägg – ”Flickr Explore – vad är det?”

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close